Od omnichannel do channel-less

Od omnichannel do channel-less

Opublikowany

Dla klientów niezwykle istotna jest możliwość dokonywania zakupów w sposób, który w danym momencie okazuje się najwygodniejszy – za pośrednictwem smartfona, laptopa lub po prostu w sklepie stacjonarnym. Sieci handlowe zauważyły tę potrzebę, czyniąc omnichannel jednym z najważniejszych trendów e-commerce ostatnich lat. Jednak co w rzeczywistości oznacza to dla konsumentów?

Jak wynika z badania GfK przeprowadzonego w 2016 roku – aż 61% ankietowanych chce, żeby ceny produktów były takie same bez względu na kanał sprzedaży. Potrzeba ta wynika ze świadomości (zwłaszcza młodych) konsumentów, że kanały sprzedaży stają się stopniowo tożsame. Klienci dany produkt często najpierw oglądają w sklepie stacjonarnym, a następnie kupują go przez internet (jest to tzw. showrooming) lub odwrotnie – do sklepu stacjonarnego przychodzą po towar, z którym zapoznali się na stronie www (webrooming).

Okazuje się, że konsumenci wcale nie postrzegają fizycznych sklepów i sklepów internetowych jako oddzielnych bytów. Decyzje zakupowe w jednym kanale skutkują bowiem zakupem w innym.

Klientów tak naprawdę nie interesuje, ile kanałów sprzedaży zostaje im udostępnionych – istotne, by kompleksowo pokrywały ich potrzeby. Konsumenci chcą płynnie przemieszczać się między nimi – system sprzedaży musi rozpoznawać, że nawet jeśli użytkownik korzysta z różnych ścieżek zakupowych, to wciąż pozostaje tym samym podmiotem. Oczekują, że dane pozostawione w sklepie internetowym, historia zakupów itd. „przemieszczą” się wraz z nim, gdy przejdzie z kanału do kanału.

Jak wspomniała podczas premiery raportu AdRetail "Smart Okazje" ekspert Justyna Skorupska: „mamy obecnie do czynienia z tendencją no-line, czyli zanikaniem wyraźnej różnicy pomiędzy kanałami na rzecz płynnego procesu zakupowego." Z wyników naszego raportu można wyciągnąć podobny wniosek – prawie połowa e-kupujących podejmuje decyzję dopiero po otrzymaniu zakupionego produktu, a nieco ponad połowa wie co chce kupić już w momencie wychodzenia do sklepu.

Wychwalany przez specjalistów e-commerce omnichannel staje się w rzeczywistości semi-channelem (czy też konstrukcją, którą lepiej nazywać channel-less). Kanały sprzedaży zaczynają funkcjonować jako jeden byt, granice pomiędzy nimi zacierają się. Marki muszą więc kompleksowo traktować kanały sprzedaży jako całość. W centrum powinny znaleźć się informacje o konsumencie i jego upodobaniach (czy też „ustawieniach”) – dopiero od nich promieniście mogą „rozchodzić” się ścieżki zakupowe. Omnichannel nabiera kształtów centralnie zarządzanego systemu hubowego.
Udostępnij

Powiązane artykuły
Marki własne w Polsce

temu

97% konsumentów deklaruje, że kupuje produkty marek własnych. Również sieci handlowe systematycznie zwiększają asortyment artykułów private labels. Co więcej – mijają już czasy, gdy produkty sygnowane marką własną sklepu stanowiły tańszą alternatywę artykułów lepszej jakości. Obecne towary private labels często w niczym nie ustępują droższym konkurentom, a ich sukces leży w lepszej ekspozycji na sklepowych półkach i w… zaufaniu, jakim klienci darzą sieci handlowe.
Customer experience – czym jest i jakie ma znaczenie?

temu

Co zrobić, by klient z jednorazowego stał się powracającym? W jaki sposób opinia kupującego o sklepie przekłada się na zyski? Jak zdobyć zaangażowanie klienta? Odpowiedzi na wszystkie te pytania kryją się pod coraz popularniejszym pojęciem customer experience. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Produkty impulsowe, czyli emocje w procesie zakupowym

temu

46% Polaków ma wyznaczony budżet miesięczny, ale tylko 18% twierdzi, że go nie przekracza – wynika z raportu Smart Okazje. Wielu konsumentów tworzy wprawdzie listy zakupowe, ale w czasie pobytu w sklepie i tak sięga po artykuły, których na tej liście nie ma. Sprzyjają temu dobra ekspozycja produktów impulsowych oraz… skłonność do kierowania się emocjami.
Trendy zakupowe: zdrowa żywność

temu

Czy kupowanie zdrowej żywności można uznać za trend? Czy sieci handlowe eksponują produkty z tej kategorii? Jak zdrowa żywność jest postrzegana przez konsumentów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.