Kim jest polski smart shopper?

Kim jest polski smart shopper?

Opublikowany

Co dla polskich konsumentów oznaczają „sprytne zakupy”? W jaki sposób dbają o to, by ich zakupowe wybory były rozsądne? Czy liczy się dla nich jedynie cena? Przeczytaj artykuł i poznaj odpowiedzi na te pytania.

Jeszcze kilka lat temu sprytne zakupy były równoznaczne z zakupami tanimi oraz z korzystaniem z promocji i rabatów. Często wiązały się z odwiedzaniem kilku sklepów w celu „złowienia” najlepszych promocji. Dziś smart shopping to jednak znacznie więcej.
Nowoczesny smart shopping po polsku
Jak wynika z badania „Smart Okazje”, dla Polaków najważniejsze czynniki decydujące o miejscu dokonywania zakupów to m.in.:

- cena – 30%;
- jakość produktów – 26%;
- lokalizacja – 21%;
- szerokość asortymentu – 21%;
- programy lojalnościowe – 20%;
- godziny otwarcia – 20%;
- specjalne oferty – 18%;
- pomocny personel – 17%.

Polacy poszukują więc kompromisu pomiędzy ceną, a jakością. Co istotne – badanie TNS Shopper DNA 2016 pokazuje, że co 10 osoba w czasie zakupów spożywczych w sklepach stacjonarnych zwraca uwagę na skład produktu (deklaruje to też aż 33% klientów kupujących on-line!).

Warto zwrócić uwagę również na fakt, że polscy konsumenci coraz większą uwagę zwracają na udogodnienia (godziny otwarcia, dostępność parkingu itp.) oraz jakość obsługi. Liczy się dla nich bowiem nie tylko to, co kupują, lecz także to, jak przebiega proces zakupowy. Nowoczesny smart shopper zwraca więc także uwagę na to, by jego zakupy były komfortowe, szybkie i sprawne. Z tego też powodu… coraz częściej kupuje przez internet (także produkty spożywcze – więcej na ten temat przeczytasz w tym artykule).
Narzędzia smart shoppera
Polski smart shopper korzysta także z narzędzi, które ułatwiają mu wyszukiwanie najatrakcyjniejszych okazji i najwygodniejszych sposobów dokonywania zakupów. Jak wynika z badania „Smart Okazje”:

- 44% badanych przegląda gazetki promocyjne w różnych formach;
- 24% ankietowanych należy do jakiegoś programu lojalnościowego (wśród konsumentów mobilnych wskaźnik ten sięga 40%);
- 23%  osób korzysta z serwisów i aplikacji z kuponami rabatowymi.

Co ciekawe – aż 80% konsumentów chce, by informowano ich (e-mailowo, SMS-owo lub poprzez fanpage) o aktualnych promocjach.
Jak zmienił się smart shopping?
Wciąż niezwykle istotna pozostaje cena produktów – aż 43% osób deklaruje bowiem, że regularnie korzysta z różnego rodzaju promocji i aktywnie ich poszukuje (wykorzystując zaawansowane narzędzia). Coraz ważniejsze staje się jednak traktowanie zakupów jako pozytywnego doświadczenia. Konsumenci szukają więc sposobu na tanie i wygodne kupowanie jakościowych produktów. Mają jednocześnie coraz więcej oczekiwań wobec sieci handlowych.

Smart shopper niezmiennie pozostaje jednak najbardziej wartościowym typem klienta. Dzięki swojej zaangażowanej postawie staje się bowiem doskonałym testerem nowych rozwiązań.

Udostępnij

Powiązane artykuły
Marki własne w Polsce

temu

97% konsumentów deklaruje, że kupuje produkty marek własnych. Również sieci handlowe systematycznie zwiększają asortyment artykułów private labels. Co więcej – mijają już czasy, gdy produkty sygnowane marką własną sklepu stanowiły tańszą alternatywę artykułów lepszej jakości. Obecne towary private labels często w niczym nie ustępują droższym konkurentom, a ich sukces leży w lepszej ekspozycji na sklepowych półkach i w… zaufaniu, jakim klienci darzą sieci handlowe.
Customer experience – czym jest i jakie ma znaczenie?

temu

Co zrobić, by klient z jednorazowego stał się powracającym? W jaki sposób opinia kupującego o sklepie przekłada się na zyski? Jak zdobyć zaangażowanie klienta? Odpowiedzi na wszystkie te pytania kryją się pod coraz popularniejszym pojęciem customer experience. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ten temat.
Produkty impulsowe, czyli emocje w procesie zakupowym

temu

46% Polaków ma wyznaczony budżet miesięczny, ale tylko 18% twierdzi, że go nie przekracza – wynika z raportu Smart Okazje. Wielu konsumentów tworzy wprawdzie listy zakupowe, ale w czasie pobytu w sklepie i tak sięga po artykuły, których na tej liście nie ma. Sprzyjają temu dobra ekspozycja produktów impulsowych oraz… skłonność do kierowania się emocjami.
Trendy zakupowe: zdrowa żywność

temu

Czy kupowanie zdrowej żywności można uznać za trend? Czy sieci handlowe eksponują produkty z tej kategorii? Jak zdrowa żywność jest postrzegana przez konsumentów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.