Trendy zakupowe: zdrowa żywność

Trendy zakupowe: zdrowa żywność

Czy kupowanie zdrowej żywności można uznać za trend? Czy sieci handlowe eksponują produkty z tej kategorii? Jak zdrowa żywność jest postrzegana przez konsumentów? Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej.

Jak wynika z raportu agencji Open Research „Zdrowa żywność – zachowania zakupowe 2017” zdrowa żywność w rozumieniu polskich konsumentów to przede wszystkim produkty świeże, jak najmniej przetworzone oraz pozbawione szkodliwych dodatków (jak wzmacniacze smaku czy konserwanty). Jednocześnie:

- aż 19% ankietowanych kojarzy zdrową żywność z artykułami wysokiej jakości; 
- 16% – z produktami od lokalnych rolników i dostawców;
- 12% – z żywnością z Polski.

Co ciekawe – organiczne artykuły spożywcze oraz produkty bezglutenowe zaskakującą rzadko są spontanicznie utożsamiane ze zdrową żywnością (jedynie po 4% wskazań). Jednocześnie około 30% konsumentów zwraca uwagę na zawartość glutenu w kupowanych produktach (choć posiadanie nietolerancji pokarmowej deklaruje tylko 9% z nich). Można więc przyjąć, że podejście do artykułów spożywczych w dużym stopniu jest kształtowane przez modę.

Zdrowa żywność a żywność ekologiczna 

24% ankietowanych utożsamia zdrową żywność z produktami ekologicznymi. W rzeczywistości kategorie te mają wiele wspólnych mianowników, nie są jednak w pełni równoznaczne. Żywność ekologiczna jest zazwyczaj zdrowa, jednak nie zawsze zależność ta działa również w drugą stronę.

Szacuje się, że w 2017 roku rynek żywności ekologicznej osiągnie wartość 1 miliarda złotych. To jednocześnie tylko 0,5% polskiego rynku spożywczego!

Największy wybór ekologicznych artykułów spożywczych znajduje się w sklepach specjalistycznych. Produkty organiczne są jednak coraz szerzej dostępne w dużych sieciach handlowych, takich jak Carrefour, Freshmarket, Lidl czy drogerie Rossmann.

Zgodnie z wynikami raportu „Żywność ekologiczna w Polsce” przygotowanego w 2017 roku przez IMAS International, do najczęściej kupowanych kategorii żywności ekologicznej należą:

- owoce i warzywa – 74%;
- jaja – 58,4%;
- mięso i wędliny – 46,8%;
- produkty zbożowe – 44,2%;
- mleko i przetwory mleczne – 41,6%.

Konsumenci zwracają jednocześnie uwagę na duże różnice cenowe pomiędzy żywnością ekologiczną a konwencjonalną – produkty organiczne mogą być nawet o połowę droższe.

Zobacz również: Kierunek ekologia – jak sieci handlowe i centra handlowe dbają o środowisko

Czy Polacy kupują zdrową żywność? 

2/3 konsumentów biorących udział w badaniu Open Research deklaruje, że stara się wybierać zdrową żywność podczas codziennych zakupów. Jednocześnie około 40% z nich twierdzi, że dostęp do tego typu produktów nie jest wcale łatwy. 

Z badania FoodRentgen wynika natomiast, że: 

64% respondentów wybiera odpowiedź: „Dbam o swoją dietę ze względów zdrowotnych, ale staram się nie przesadzać”; 
- 19% twierdzi, że „ma bzika” na punkcie zdrowej żywności. 

Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że produkty postrzegane jako zdrowe nie zawsze takie są. Postrzeganie konsumentów często jest bowiem ukształtowane przez marketing. Najlepszym przykładem mogą stać się płatki śniadaniowe uważane za zdrowe, a w rzeczywistości… zawierające kilka rodzajów substancji słodzących.
 
 

Skuteczne wsparcie sprzedaży. Tu są Twoi klienci! Jesteśmy zespołem ekspertów nastawionym na efekty sprzedażowe. Naszym corem są serwisy Promocyjni.pl, Okazjum.pl i Promoceny.pl, które należą do Grupy Interia.pl. Współpracujemy również z wydawcami zewnętrznymi, poszerzając zasięg naszych działań.